18.03.23


PILLIDEST

KUI TEIL EI OLE VEEL OMA KITARRI, 
SIIS PALUN: ÄRGE OSTKE SEDA ENNE, KUI ON KINDEL, ET TE OLETE KITARRIRINGI KINDLALT VASTU VÕETUD JA TEIE TUNDIDE AEG ON KINDLAKS MÄÄRATUD. SEE MÄRKUS ON VÄLTIMAKS TEIE ASJATUID KULUTUSI.

Kui Teile käib pilli ostmine esialgu üle jõu või Te ei ole päris kindel, kas Teie lapsele sobib taoline pilliõpe, võite proovida pilli tuttavate või sugulaste käest laenata, et laps saaks ikkagi kohe harjutama hakata. See on väga tähtis, sest muidu tekib ülejäänud rühma suhtes kohe mahajäämus ja hiljem on keeruline järgi õppida, sest teised lähevad kogu aeg vaikselt eest ära.

KASUTAME ALGÕPPES 6-KEELSEID AKUSTILISI NAILON- VÕI METALLKEELTEGA KITARRE. Väiksematele lastele sobivad paremini nailonkeeltega 3/4 mõõdus pillid.

ELEKTRIKITARRIDEGA VÕIB TULLA TEGEMIST NEIL, KES HAKKAVAD KUNAGI HILJEM ANSAMBLITES TEGUTSEMA. 


 

KALEVI MÕTTEID PILLIDEGA SEOTUD TEEMADEL

KITARRI hankimine

ÕPILASE PILL EI PEA OLEMA ILMTINGIMATA KALLIS - UUTE PILLIDE HINNAD ALGAVAD MEIL UMBES 100-st EUROST. Viimasel ajal liigub interneti poodides ka odavamaid. KÜLL AGA VÕIKS PILL PIISAVALT HÄSTI HÄÄLESTUDA. 

ENNE TAOLISE ODAVAMA PILLI OSTMIST VÕIKS VEIDI NÕU PIDADA KA ÕPETAJAGA. IGATAHES EI SOOVITA MITTE KUNAGI PILLI OSTA MINGIST PESU- VÕI KILA-KOLA POEST NAGU NÄITEKS NOVALUX vms, kui selliseid poode veel leidub. Need seal ei ole kitarrid, need on vaid kitarri moodi asjad :-).  Need võivad kergesti laguneda, ei häälestu piisavalt normaalselt ja on mitmel muul moel niisama nirud. Isegi siis, kui keegi pakub niisama, ei soovitaks vaadata selliste markide poole nagu Sakura, JaySound, Williams ja teised vähem tuntud nimetused. Nendes pillides on rohkem probleeme, kui muusikat. SEEGA: OSTA PILL PILLIPOEST! 
Ja ka seal püüa vältida selliseid nimesid nagu MSA, Stagg ja ehk veel mõnda. Kindlasti on aga ka need etemad, kui vanad nõukaaegsed kitarrid.
Ka Harley Bentoni pillid on odavad, aga samas ka veidi kahtlased. Siiski pean ütlema, et mängin ka ise mõnede Bentonitega ja pole väga vigagi. Siiski on neist mõned vajanud enne üks jagu lisaseadistusi. 

Usaldatavamad nimed on Ortega, Hohner, Ibanez, Yamaha, Vintage?, LTD, ESP, Tokai, Cort, Gibson, Epiphone, Fender (ka Squier; Fenderi nimega elektrikitarrid on rohkem nagu kantri ja rocki pillid), Washburn, ...

Ka nende nimedega pille (v.a. Gibson) võidakse toota Hiinas, Indoneesias või Koreas, aga nende usaldusväärsus on kindlasti suurem. Lisaks võib maksta originaalne Ibanezi kitarr (made in Japan) isegi kuni 10 korda rohkem, kui Hiina või Indoneesia sama nimega pill.
Enne pilli ostu tasuks aga alati ka õpetajaga nõu pidada või saata talle soovitava pilli kohta mingi link, sest nende 20 + aastaga on ka tema näinud mitmeid erinevaid pille ja ehk oskab ka midagi selles osas soovitada või sõna sekka öelda. Lingilt ei ole kahjuks küll peale pilli nime, kuju ja värvi eriti midagi muud aru saada ja kiidulaulu oskab "vahutada" iga müüja.

On olnud probleeme ka pillipood.ee internetipoest ostetud odavate pillidega. Vahel on neil kaelad kõverad ja siis tuleb endal hakata jooksma Tallinna vahet, et pilli ringi vahetada vms. Selles mõttes soovitaksin pigem osta odav pill näiteks Viljandi poest "Meloodia", mis asub Valuoja puiesteel Paalalinnas. Sinna on alati lihtne pilli minna ümber vahetama, kui ostutšekk alles. Ja seda peab alles hoidma. "Meloodias" on piisavalt odavad ja täiesti mängitavad näiteks nailonkeeltega kitarrid Hohner, Ortega, Fender ja Yamaha. Kui neid poes välja pole pandud, siis võiks neid küsida müüjanna käest. Ka tema on õppinud ise kitarri ja teab, mis pill see on. Kes selle poega tegemist teeb, see võiks paluda müüja Hellel ka kitarril midagi mängida - ta oskab küll :-)  

Viimasel ajal on olnudki juhuseid, et õpilased ja lapsevanemad on ostnud poest või internetist lastele pille või pillitarvikuid, mis on olnud ootamatute omadustega. Nimelt ei ole osatud tähele panna pilli tehnilist seisukorda ja selle muid omadusi ning seetõttu on mõnikord saadud pill, millega ei olda hiljem rahul. Mõned pillid ei häälestu oma ehituslike vigade tõttu, mõne pilli mõõtmed on olnud ebasobivad (väikesele mängijale liiga suur pill ja suuremakasvulisele liiga väike), mõnel pillil on olnud rohkem keeli, kui on soovitud jne.

Teil oleks ehk vähem hilisemaid muresid, kui pöörduksite alguses oma ostu- või kinkimise soovidega õpetaja poole. Peaksite koos nõu ja arutaksite asja.
Kui keegi on juba endale pilli ära ostnud, siis võiks ka kohe õpetajale pilli näidata ja nõuda tema poolt pilli väga hoolikat läbiproovimist, mitte hoida seda kodus, kuni igasugused garantii- ja tagastamise ajad mööda on läinud. Siis pole kaasasündinud vigade korral takkajärgi enam mingit võimalust pilli ümber vahetada ja siis võib ainult ise enda peale vihastada, aga see ei ole eriti tervislik.
Niisamuti võib õpetaja  poole pöörduda ka igasuguse pilliremondi asjus - keelte vahetused, keelte ostmised. kaela reguleerimised jne. Aitan hea meelega või kui ei oska aidata, siis juhatan Teid inimeste juurde, kes ehk oskavad paremini aidata.

 

OLULISEMAID VALIKU KRITEERIUME:

  1. KAS VALIDA NAILON- VÕI METALLKEELTEGA PILL?
    Nailonpill on algajale veidi pehmem mängida, sobib rohkem sõrmitsemiseks ja klassikalisemaks mängustiiliks; metallpill (võib olla pisut valusam, aga seda ei tasu väga karta, sest pikapeale siiski sõrmed harjuvad) on sobivam medikaga mängimiseks - mõlemaga saab aga harjutada mõlemal otstarbel.
     
  2. KAS VALIDA PUHTALT NATURAALNE VÕI ELEKTROAKUSTILINE PILL?
    Elektroakustilist pilli saab lisaks pilli oma kõlajõule võimendada vajaduse korral juhtme kaudu ka võimendiga; taoline pill on kallim kui tavaline akustiline kitarr.
     
  3. KAS VALIDA TÄISMÕÕDUS (4/4) VÕI VÄIKSEM (1/2  3/4  7/8) PILL?
    Sõltub lapse kasvust - väiksemal lapsel on mugav ja käepärane mängida väiksema pilliga

     
    PILLIDE MÕÕDUD on nähtaval siin

 

KUI PILL ON VÄLJA VALITUD, TULEKS SEDA KA KONTROLLIDA.

TULEKS JÄLGIDA, ET: 

  • PILLI ASTMETRAADID OLEKSID KÕIK VÕIMALIKULT ÜHEL JOONEL, see tähendab, et pilli kael oleks sirge - see ei tohiks olla nõgus nagu suusahüppemägi ega ka tagurpidi lookas. Seda saab hästi näha, kui vaadata pikuti kõlakasti või pea poolt mööda pilli kaela serva. Vaatama peaks mõlemalt poolt: mida sirgema rea astmetraatide otsad moodustavad, seda kindlam võib olla kaela kvaliteedis. Väike nõgus ja ühtlane kumerus ei tee just paha, aga kõige parem on siiski sirge kael. 

    SIRGE KAELA KOHTA annab kinnitust ka järgmine tegevus: proovige läbi mängida kõik keeled kõikidel astmetel - igalt astmelt peavad kõlama normaalse puhta tooniga helid, mitte aga mingi sirisev toon või midagi muud kahtlast. Seejuures peab vajutama astmel keelt kõlakastipoolse astmetraadi lähedalt, mitte aga kitarri peapoolse astmetraadi lähedalt. Kui kõlab imelik toon, tasub igaks juhuks käesolev pill rahule jätta. Kui eelnev jutt oli arusaaamatu, siis võib enne pilli ostmist ja proovimist igaks juhuks uuesti õpetajaga konsulteerida.
     

Väike lisaselgitus kõvera ja sirge kitarrikaela kohta SIIT


 

  • ELEKTROAKUSTILISTEL KITARRIDEL (akustilised kitarrid, mida saab võimendada juhtmega) tuleks kontrollida, et kõik keeled kõlaksid võimendusega mängides enam-vähem ühe tugevusega. Pilli võimendamisel ei tohiks aga kosta võimendist mingit LIIGSET MÜRA. Mina eelistaksin kasutada aktiivseid elektroakustikuid (eelvõimendiga elektroakustikud: lihtne ära tunda selle järgi, et neile käib sisse ka mingi patarei). 
  • ELEKTRIKITARRI kontrollimisel kehtivad enam-vähem samad reeglid, seda eriti pilli kaela suhtes. 

NEED KÕIK ON PALJU TÄHTSAMAD NÄITAJAD, KUI PILLI VÄRV VÕI KUJU!

  • KINDLASTI KONTROLLIGE PILLI OSTES ELEKTRIKITARRE JA ELEKTROAKUSTILISI KITARRE KOOS VÕIMENDUSEGA.
  • KUI OSTATE ELEKTROAKUSTILISE KITARRI, EI TÄHENDA SEE, ET PEAKSITE ILMTINGIMATA KA VÕIMENDI OSTMA. SELLINE PILL KÕLAB KA ILMA VÕIMENDITA.
  • Elektrikitarril peaks siiski mingi võimendi lisaks olema. Elektrikitarri tasub osta siis, kui Sul on tekkinud mingi bänd, kus seda kasutada saab. Niisama koju seisma ei ole seda mõtet osta.
  • Akustilisi ja elektro-akustilisi kitarre tasub aga proovida ka nii: ma soovitaksin koputada sõrme nukiga kõlakaanele erinevatest kohtadest. Võib juhtuda, et pill on saanud mõne löögi või põrutuse (eriti pruugitud pillide puhul) ja kui siis pilli seest kostub sellist topelt-kobinat, siis võib karta, et pilli sees on mingi liist (neid nimetatavat vedrudeks) lahti läinud ja see elab seal juba oma elu ja koliseb kaasa ja seda kummalist heli võib kuulda ka mängides. Sellised pillid tasuks kohe heaga rahule jätta.  

 

 

KITARRIDE KEELTEST

 

ÜLDISELT SOBIVAD MÄNGIMISEKS KÕIK KITARRI KEELED, MIS ON SAADAVAL PILLIPOODIDES. LOOMULIKULT PEAVAD KEELED OLEMA VASTAVUSES PILLI LIIGIGA: AKUSTILISTELE KITARRIDELE IKKA AKUSTILISTE KITARRIDE KEELED JA ELEKTRIKITARRIDELE JÄLLE OMAD KEELED. 

ELEKTRO-AKUSTILISTELE KITARRIDELE SOBIVAD SAMASUGUSED KEELED, KUI AKUSTILISTELE KITARRIDELEGI.

MILLISEID KEELI VALIDA, SÕLTUB SUURESTI MÄNGIJA MAITSEST. KUI KOGEMUSI VEEL ERITI PALJU EI OLE, TULEKS AJA JOOKSUL PROOVIDA ERINEVA PINGE JA JÄMEDUSEGA KEELI, ET TEADA SAADA, MISSUGUSED SOBIVAD PAREMINI.

NAILONKEELTEST võiks soovitada nn. NORMAL VÕI HIGH TENTION- märgistusega keeli. 

METALLKEELED on kindlasti veidi valusamad mängida. Kõige peenemad saadaolevad keeled on esimese ja viimase keele mõõdu järgi 010-46. Metallkeelte puhul soovitaks võtta komplekti, kus ka kolmas keel on ikka kattega, mitte aga paljas nagu tavaliselt elektrikitarridel.

KITARRI KEELTE puhul kehtib tavaliselt reegel, et mida kõvemad on keeled, seda tugevama ja kindlama heli need annavad, aga seda raskem on nendega mängida, ja vastupidi. 

 

MINU SOOVITUS: TAGAVARAKEELTEST

IGAL NORMAALSEL MÄNGIJAL PEAKS TAGAVARAKS ALATI KAASAS OLEMA ÜKS TERVE KOMPLEKT SOBIVAID KEELI.

LISAKS AGA PEAKS OLEMA: 

METALLKEELTEGA KITARRI MÄNGIJAL TAGAVARAKS KAASAS MÕNI ÜKSIK ESIMENE KEEL J

NAILONKEELTEGA KITARRI MÄNGIJAL MÕNI ÜKSIK NELJAS KEEL,

KUNA NEED KEELED ON VASTAVATE PILLIDE PUHUL EHITUSLIKULT KÕIGE ÕRNEMAD JA VÕIVAD SEEGA KÕIGE KERGEMINI KATKI MINNA. ÜKSIKUID KEELI PEAKS OLEMA POES SAADAVAL.

MIKS NII? KUNA NEED KEELED ON KÕIGE ÕRNEMAD, SIIS EI OLE MÕTET VÕTTA KOMPLEKTIST ÄRA ÜHT ÜKSIKUT KEELT JA SEEGA MUUTA KOMPLEKT MITTETÄIELIKUKS. SELLISE POOLIKU KOMPLEKTIGA POLE MUUD PEALE HAKATA, KUI OODATA, ET ÄKKI LÄHEB MÕNI JÄRGMINE KEEL KATKI JA SIIS ON JÄLLE HEA VÕTTA. TAVALISELT AGA ON PILLIL OLEVAD KEELED SELLEKS AJAKS JUBA VANAD JA SIIS PEAKS VAHETAMA RINGI PIGEM KÕIK KEELED, EHK KOGU KOMPLEKTI. SEEGA, KUI LÄHEB KATKI MÕNI TEINE KEEL, KUI VAREM NIMETATUD, SIIS VÕIKS VAHETADA PILLIL KÕIK KEELED.

KEELTEKOMPLEKT, MILLEL PUUDUB ÜKS KEEL, EI OLE ENAM KOMPLEKT!
 

Keel peab olema kindlalt kinnitatud pillile mõlemast otsast.
Samas ei ole kasu, kui keelt keritakse pingutile palju ringe. See ei hoia keelt kindlalt, vaid pigem soodustab järgi venimist. 

 

 

MIDA EI TOHIKS MITTE KUNAGI TEHA! 


PALUN ÄRGE MITTE KUNAGI PANGE NAILONKITARRIDE PEALE METALLKEELI! NEED EI SOBI SINNA, KUNA NENDE PILLIDE EHITUS ON VÄGA ERINEV. SEOSES EHITUSLIKE ISEÄRASUSTEGA ON METALLKEELTEGA NAILONKITARRI ESITEKS VÄGA KEERULINE HÄÄLESTADA. TEISEKS EI ANNA PILL HEAD HELI JA KOLMANDAKS: PILL VÕIB KATKI MINNA, KUNA NAILONKITARRI KORPUS ON TUNDUVALT NÕRGEM.

KA VASTUPIDINE TEGEVUS (METALLKITARRILE NAILONKEELED) EI VII ERITI KUHUGI, JA IKKA SELLEPÄRAST, ET NENDE PILLIDE EHITUS ON ERINEV. NAILONKEELED EI ANNA METALLPILLIL ERITI TUGEVAT HELI.

KUNAGI OLI KEEGI PANNUD VANALE NÕUKOGUDE-AEGSELE KITARRILE A'LA MOCKBA-80 PEALE NAILONID JA SEAL NEED ISEGI ÕIGUSTASID VEIDI - SAI PISUT VÄIKSEMA PILLI JA NAILONILIKULT VEIDI UIMASEMA HÄÄLESTUSE TÕTTU SOBISID SINNA PAREMINI, KUI PALJU TUNDLIKUMAD METALLKEELED. KA SOUND OLI NAILONILIKUM. 
ISEASI, KAS PRAEGUSEL AJAL IKKA PEAKS SELLISE PILLIGA ALUSTAMA - ET KUI VANEMAD EI TAHA SÕITA ENAM MOSKVITŠIGA, SIIS EHK EI PEA KA LAPS MÄNGIMA PILLIGA A'LA MOCKBA-VOSEMDESJAT :-)

 

KITARRI HÄÄLESTAMINE

SIIN SIIS VÄIKE ÕPETUS, KUIDAS HÄÄLESTADA KITARRI KEELI. KÕIGE ESIMENE KEEL ON KÕIGE KÕRGEMAT HÄÄLT TEGEV, EHK SIIS TAVAKITARRI PUHUL ALUMINE KEEL. 

ET KEELTE NIMETUSED (LAHTISTEL KEELTEL TEKKIVAD NOODID) PAREMINI MEELDE JÄÄKSID, VÕIKS NEID SIDUDA NÄITEKS MINGI ESEME VÕI OLENDI NIMETUSEGA, NÄITEKS:

Kuna elevant on suurem loom kui eesel, siis ta teeb loodetavasti ka madalamat häält kui eesel (tegelikult ei tee, aga ta on lihtsalt suur:-)  ). Nii nagu ka pillid: mida suurem pill, seda madalamat häält teeb.

VAJALIK TEADA, KUI HAKKAD HÄÄLESTIGA PILLI HÄÄLESTAMA:

  1. Ekraanil olev kolmekohaline number peab alati olema 440Hz
  2. Häälesti peab olema režiimis c või CROMATIC ja seal peab olema kirje KEY C.
    Nii häälestavad pilli targemad  smiley
  3. Häälesti ekraanil ei tohi olla tavahäälestuse puhul ühtki bemolli ( b ) ega dieesi ( # ) märki
  4. Häälesti peaks võimaluse korral olema seatud vib-, clip- või piezo- andurile (vibratsiooniga), mitte MIC- režiimil (mikrofon). Siis ei sega kõrvalised helid häälestamist.
     

SIIN SIIS KOHE KÕIK TARKUSED ÜHEL LEHEL NÄHA - PRINDI VÕI VÄLJA.
 

  • NB! NEID PUNKTE SAAB TÄITA MUIDUGI JUHUL, KUI TEIE HÄÄLESTIL ON SELLISED VÕIMALUSED OLEMAS. LIHTSAMATEL HÄÄLESTITEL KÕIKI NEID VÕIMALUSI POLE.
     
  • KUI TE ISE VEEL NII PALJU ASJAST EI JAGA, TULEKS TEIL OMA HÄÄLESTI TUNDI KAASA VÕTTA, ET SIIS KOOS ÕPETAJAGA SELGEKS TEHA, MISSUGUSED VÕIMALUSED ON JUST TEIE HÄÄLESTIL, JA ÕPPIDA SELLEGA TÖÖTAMA. MUIDU VÕIB JUHTUDA, ET KEERATE OMA PILLI KEELED KATKI VÕI TEKITATE PILLILE VEEL MINGI HULLEMA VEA. 
     
  • HÄÄLESTI ON TARK MASIN NAGU KA ARVUTI, AGA SELLEST AINULT EI PIISA. KA ISE PEAB MIDAGI TEADMA JA OSKAMA NING SELLEKS TULEB VEIDI VAEVA NÄHA. MUIDU EI OLE MEIL NENDEST TARKADEST MASINATEST MITTE MIDAGI KASU :-)

         HEAD UURIMIST!

 

KA TÄHTEDE RIDA
 
        ... - G - A - B - C - D - E - F - G - A - B - C - D - E - F - G - ....

PEAB OLEMA SUL PEAS JA SA PEAD SEDA OSKAMA VÄGA HÄSTI LUGEDA
NII ALT ÜLES KUI ÜLEVALT ALLA
NING TEADMA, MISSUGUSE TÄHE TAGA PEITUV NOOT ON KÕRGEMAL
JA MISSUGUNE MADALAMAL. 
  

KUI MIDAGI JÄI SEGASEKS, OTSI LISAÕPETUST SPETSIALISTIDELT-ÕPETAJATELT!

 

KITARRI hoidmine vigastuste eest

  • KUNA PILLI ON SAGELI VAJA TRANSPORTIDA, SIIS PEAKS PILLIL OLEMA KA PIISAVALT KORRALIK KOTT (hinnad 20-40 eurot). MIDA PAKSEM JA PEHMEM ON KOTT, SEDA PAREMINI KAITSEB SEE PILLI PÕRUTUSTE JA KÜLMA EEST. SAMUTI ON KASULIK PILLI KA KODUS KOTI SEES HOIDA. SIIS ON VÄHEM KARTA OHTU, ET SINU KALLI KUTSU VÕI  KIISU POOLT PIKALI AETUD KITARRIL KAEL ÄRA MURDUB. SAMUTI EI PÄÄSE SIIS SINU VÄIKESED VENNAD-ÕED PILLI PINGUTEID KEERAMA. ÜLDSE ON PAREM, KUI PILL EI SAAKS MITTE KUIDAGI HAIGET. KA SINULE EI MEELDIKS JU HAIGET SAADA. 
  • ET VÄLTIDA KODUS KITARRI KUKKUMISE OHTU, HOIA KOTIGA KITARRI MINGIS NURGAS: näiteks toa nurgas või seina ja mööbli vahel tekkivas nurgas. KOTITA KITARRI VÕIB HOIDA KA SEINAL VASTAVAS HOIDJAS (MÜÜAKSE PILLIPOODIDES). 
    JA NÜÜD:

    KODUS AJUTISELT PILLI KÄEST ÄRA PANNES ÄRA PANE SEDA MITTE KUNAGI KUHUGI DIIVANILE VÕI VOODILE. VÄGA PALJU ON OLNUD RUMALAID JUHUSEID, KUI DIIVANIL OLEVAT PILLI EI MÄRGATA JA NÄITEKS KOGEMATA ISTUTAKSE SEE KATKI VÕI MÜRAMISE HOOS KUKUTAKSE SELLELE LIHTSALT PEALE - JA IKKA KATKI.  

     

Talvel kitarriga libedatel tänavatel-teedel liikudes peaksid kotiga kitarri kandma sangadega käes, mitte aga rihmadega seljas. Kui kitarr on seljas ja Sa juhtud kukkuma tahapoole (selili, s.t kitarrile peale), siis tõenäoliselt jäävad Sinu pillist järele pilpad ja Sa oledki sellest ilma. Sellise avariilise pilli remont läheb kallimaks kui uue pilli ost. 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SEEGA: LIBEDAL TEEL PILL KÄTTE, MITTE SELGA! 


PILLI ASUKOHT KODUS ...

... PEAKS OLEMA SELLISTES TINGIMUSTES, KUS KA SULLE ENDALE OLLA MEELDIB. KUI SA EI SUUDA TERVE ÖÖ MAGADA 40-KRAADISES SOOJAS RUUMIS, 10-KRAADISES JAHEDAS KORIDORIS VÕI VETT TÄIS VANNIS, SIIS TEA, ET KA KITARRILL EI OLE KASULIK OLLA LIIGA NIISKES JA LIIGA JAHEDAS (koridor, esik) EGA KA LIIGA KUIVAS JA LIIGA SOOJAS (radiaatori või kamina lähedal, ahju peal jne.) KOHAS.

SAMUTI hoidke pilli kodus nii, et Teist rumalamad (loe: kitarrist vähem teadvad ja hoolivad tegelased) pilli kätte ei saaks. 

Mõnikord kasutatakse varianti, kus kogu pere tuleb hommikul kodust autoga linna ja kuna sellel päeval on lapsel kitarriring, siis pill võetakse kohe hommikul kaasa. Pill jäetakse autosse ajani, kui minnakse lapsele kooli järele, et teda siis kitarriringi viia. Seda aega võib aga olla minimaalselt 6 tundi. Kui siis väljas on 20 kraadi külma, jahtub pill autos selle ajaga samale temperatuurile. Lühikese linnasõiduga ei jõua auto ja veel enam autos pehmes kotis olev pill eriti üles soojeneda. Ükskord ruumi jõudes võetakse pill kotist välja JA OH ÜLLATUST: pillile tekib "kaste" ehk kondentsvesi peale - käega üle pilli tõmmates saab käsi lausa märjaks. Selline niiskus ei tee kindlasti pillile head. Hästi ei mõju ka väga suur ja kiire temperatuuride muutus: väljas -20 ja ruumis +20 = 40 kraadi.
SELLEPÄRAST: püüdke taolistel juhtudel kuidagi ikka lapse pill enesega kuhugi soojematesse tööruumidesse kaasa võtta, et vältida suurt temperatuuride vahet. Samuti ei tasuks väljast külma käest ruumi sisenemisel kohe kitarri kotist välja võtta, vaid see peaks soojenema kotis aeglaselt üles. Selleks tasub võimaluse korral ka tundi tulla umbes 15 minutit varem kohale, et kotis pill saaks ruumis soojeneda. Usun, et eelpool soovitatud paksem ja pehmem kott kaitseb pilli ka lühiajalisemate suuremate temperatuurikõikumiste eest.

  • PAREMINI KUI KOTT, SUUDAB MEHAANILISTE VIGASTUSTE EEST PILLI KAITSTA KOHVER, AGA SELLEGA ON LAPSEL EBAMUGAV JA KOHMAKAS LIIKUDA. KUI OLED HOOLAS, SAAD PILLI HOIDMISE JA KANDMISEGA KA KOTIGA HAKKAMA :-)

 

KUI KITARRIGA ON JUHTUNUD ÕNNETUS

KITARRIDEGA SAGEDAMINI JUHTUNUD ÕNNETUSED ON KÕIK TINGITUD HOOLETUST PILLI HOIDMISEST JA TEMAGA VÄÄRAST ÜMBERKÄIMISEST.

KÕIGE LIHTSAM JA SAGEDASEM ÄPARDUS ON SEE, KUI PILLIL KATKEB KEEL. MÕNIKORD VÕIB SEE JUHTUDA SEETÕTTU, ET KEELE TÖÖAEG SAAB LIHTSALT OTSA. SEDA ON JUHTUNUD ISEGI NII, ET PILL SEISAB NÄITEKS SEINAL HOIDJAS JA SIIS KÄIB "PLAKS". VAATAD SEINALE JA NÄED, ET KITARRIL ON KEEL LIHTSALT KATKENUD.

SAGELI AGA JUHTUB SEE SIIS, KUI NOOR MÄNGIJA EI OSKA VEEL PILLI HÄÄLESTADA. SELLISEL JUHUL VÕIB KERGESTI KEELE ÜLE PINGUTADA JA SEEGA KATKI KEERATA. KUI TE EI OLE ENDA PILLIHÄÄLESTAMISE OSKUSTES ERITI KINDEL, SIIS TASUB OTSIDA ABI OSKAJAMATE HULGAST. 

HOIDKU AGA SELLE EEST, KUI MITU KEELT LIIGA PINGULE KEERATAKSE. SELLINE TEGEVUS VÕIB KOGU PILLI HOOPIS ÄRA RIKKUDA. NIIMOODI VÕIB KÕLALAUALT LAHTI TULLA KITARRI ROOP JA SIIS ON JUBA KEERULISEMAD LOOD.  

SAMUTI SAGEDASEM, AGA JUBA TUNDUVALT TÕSISEM JUHTUM ON SIIS, KUI

KITARRIL ON MURDUNUD KAEL.

 

KOGUGE KOKKU KÕIK PUIDUST JA MUUD JUPID, MIS SELLE ÕNNETUSE TÕTTU KITARRIST ERALDUSID. ÄRGE AGA ISE ENAM MIDAGI PILLI KÜLJEST JÕUGA LAHTI MURDKE. SEDA, MIS LAHTI ON TULNUD, ON JUBA NIIGI KÜLLALT. ÄRGE HAKAKE SELLIST PILLI ISE PARANDAMA, VAID TOOGE SEE ÕPETAJALE NÄHA. SIIS PEAME ARU, MIDA SELLEGA PEALE HAKATA.

SUURIM RUMALUS, MIDA OLEN SELLISTEL PUHKUDEL KOHANUD, ON SEE, KUI PUIDUST DETAILE PÜÜTAKSE HAKATA KOKKU LIIMIMA NIINIMETATUD "SUPER-ATAKIGA". SELLEGA ON ISEGI MÕNI OMASTARUSTPILLIMEES HAKKAMA SAANUD, AGA TULEMUS EI OLE SUGUSI KINDEL. KUI KEEGI SIISKI TAHAB ISE ÜRITADA SELLIST PILLI REMONTIDA, SIIS KASUTAGE SELLEKS VÄHEMALT EPO-LIIMI, KUI TEIL SEDA VEEL ON. 
VIIMASED UUDISED ÜTLEVAD, ET KAHJUKS ON SELLE HEA LIIMI TOOTMINE EESTIS LÕPETATUD. :-( 
Mingeid segatavaid liime küll müüakse, aga need kaotavad voolavuse juba 3-4 minuti pärast: enne, kui jõuad vajalikud jupid kokku seada, on liim juba tahke. Seega on sellise liimiga raske või lausa võimatu töötada.  

KUI AGA ISE EI OSKA, TULEB SEADA SAMMUD KUTSELISE PILLIMEISTRI JUURDE. Üks Viljandile lähemaid selliseid oma ala meistreid on Halvo Liivamägi Tartust. Tal on seal Munga tn 10 ka oma kauplus ja ta on ka Facebookis.

 

KUIDAS KITARRIGA KONTSERDIL TOIME TULLA

JA MIDA SELLEKS MEELES PIDADA, LOE SIIT!
 

Olgu veel lisatud, et need, kes mängivad kitarri püsti seistes, peavad enne esinema hakkamist hoolega kontrollima oma pilli rihma asendit ja kinnitust, et pill mängimise ajal maha ei kukuks.  

 

Toimetaja: KALEV SAARVA