SUVELAAGER 2023
Selle suve looduslaager toimus Kärstna mõisas. Tehti palju, sõideti Võrtsjärve äärde õppekeskusesse, uurima kalade elu – õpiti kalasi eristama, tutvuti kalapüügieeskirjadega ja sõideti ka parvega, möllati mõisas ja õues. Lapsed joonistasid, maletasid, töötasid tiimides, mängisid mädamuna ja pallimänge, avastasid loodust ja mõisaelu ja head sööki. Samuti kogesid Piret Pääri jututundi. Viimasesse päeva mahtus ka aardejaht mõisa õuel,
orienteerumismäng looduses ja mõisa pargis, taaskasutuse töötoad/ nokitsemised ja palju muud huvitavat!
Laagris osales 22 loodushuvilist last. Laagrijuhendajateks olid imelised Taive Sarnik ja Kärt Reemann.
Aitäh toreda laagri eest, lapsed!
Aitäh lapsevanemad, et usaldasite oma super tublid ja toredad lapsed meiega loodusesse hullama!
Aitäh õpetajad!
Laagrit korraldati Keskkonnainvesteeringute Keskuse Keskkonnateadlikkuse meetme "Keskkonnaprogrammi keskkonnateadlikkuse huviringide looduslaagrite korraldamise" abil.
17.-19. august toimus Holstre Polli Vabaajakeskuses
Viljandi Huvikooli kui Rohelise kooli Seikluslaager.
Märksõnadeks: Seiklused, uued oskused, matkad, töötoad, väljakutsed, keskkond!
ESMASPÄEV 17.08
Esimene päev oli täis põnevaid töötubasid. Kunstiringi õpetaja Merike pakkus lastele võimalust meisterdadat looduslikest vahenditest valmistatud mandalaid. Mandalad tulid kõik väga erinevad, kunstipärased ning täpselt autori (grupi) nägu! Mandalate valmistamiseks sai kasutada näiteks sammalt, ube, käbisid ja viljapeasid!
Kitarriõpetaja Kalev õpetas vapralt kõikidele lastele kitarril nii lihtsamaid lugusid kui ka palasid, mida kaasa laulda sai! Sai harjutada nii rütmi kui ka kitarril koosmängu. Trummiõpetaja Karl-Heinrichi all said kõik õppida ka lihtsamaid trummirütme.
Maleõpetajad Siim ja Margit korraldasid lastele mõttemängude ja male mängimise töötoa. Lapsed said teada male esimestest käikudest!
Õhtu lõpetas disc golfi õpetus ja mängimine ning õpetaja Kalevi korraldatud mängud!
TEISIPÄEV 18.08
Teisel päeval suundusime peale hommikuvirgutust ja toekat kõhutäit Jääaja Keskusesse, kus meid ootas kaks põnevat töötuba ning Jääaja Keskuse külastus. Jaotusime gruppideks, esimene grupp suundus järve peale, et uurida järve kui elukeskkonda ning teine grupp suundus sisse, et uurida mis võib saada paberirullist ja tühjast moosipurgist. Oli rõõm näha, et lapsed teavad prügi sorteerimisest päris palju ning oskasid vapralt kaasa rääkida ning töötoa läbiviijate küsimustele arukalt vastata. Pärast kõike seda said lapsed veel gruppidena käia ise Jääaja Keskuse väljanäitust avastamas! Kogu päev oli nutivaba, seega suhtlust omavahel oli palju ning bussiaknast sai Eestimaa vaateid nautida!
Tagasi ööbimispaika jõudes oli külla kutsutud Trad. Attack!'i kitarrist ja laulja Jalmar Vabarna, kes on aktiivselt tegelenud keskkonnateemadega nii Rimi Rohelise saadikuna kui ka ise aktiivselt käinud prügijooksu ehk plogging'ut tegemas. Keskkonnateema on Jalmarile südamelähedane ning oma teadmisi ja käitumisharjumusi käis ta jagamas kontsert-loengu näol. Kuulamas olid lisaks lastele ka nende vanemad.
Päeva aga lõpetasid pallimängud ning soovijad said veel minna ka öömatkale, kus lapsed said teada näiteks sellest, et metsloomad näevad must-valgelt seega, kui inimene metsas looma näeb ja loom tema poole jookseb, siis on mõistlik inimesel minna puu ette seisma.
Magus uni tõi järgmise päeva...
KOLMAPÄEV 19.08
Virgutus, hommikusöök ja alustasime Väljakutsete mänguga. Väljakutsete mäng oli hoogne ning nagu nimestki välja lugeda võib - väljakutseterohke! Õpetajad Reelika, Kalev, Karl-Heinrich ning direktor Piret olid ette valmistanud enda ringist lähtuvad ülesanded ning gruppide eesmärgiks oli koguda enda võistkonnale punkte. Direktori juures pidid lapsed vastama loodusteemalisele viktoriinile.
Pärast väljakutseid oli lastel aega mõelda omaloominguliste etteastete peale. Teemadeks elemendid - tuli, vesi, õhk ja maa!
Iga omalooming oli omanäoline, teemakohane ning täpselt nii lahendatud, nagu rühm omavahel kokku leppis. Kes laulis, kes tantsis, kes mängis pilli ja muud sellist!
Laagri lõpetasime tagasisideringiga - õpitust, kogetust ja meeleolust!
Oli väga vahva, õpetlik, "roheline" laager!
Täname KIK'i projekti rahastamise eest!